Кішки — наші чудові друзі, які попри довготривалу історію в житті людини нерідко дивують своїми звичками. Наприклад, шипінням, бодай воно і є природною реакцією, але часто викликає у власників занепокоєння. Що змушує вашого пухнастого друга видавати цей звук? Це страх, агресія чи, можливо, реакція на біль? У цій статті ми розберемо причини шипіння, обговоримо, що варто робити в таких ситуаціях, як правильно реагувати на них і навіть як уникнути цієї поведінки в майбутньому.
Що таке шипіння і чому кішки його використовують
Шипіння — це природний звук, що виникає, коли кішка різко видихає повітря. Воно може супроводжуватися іншими характерними реакціями, а саме:
- згорбленістю спини;
- притиснутими вухами;
- розширенням зіниць;
- піднятим хвостиком або, навпаки, його притисканням до тіла.
Подібна реакція закладена природою та слугує для кількох цілей. Перша з них — звичайний самозахист. Шипіння сигналізує про небезпеку, якої тварина намагається уникнути. Звучить досить моторошно — й реакцію у візаві викликає відповідну.
Ще однією з цілей за умови такої поведінки може бути попередження. Це ніби такий спосіб сказати: «Агов, тримайся якомога далі від мене!» А інколи коти шиплять для того, щоб здаватися страшнішими у конфліктних ситуаціях. У конкретному випадку поштовхом може бути будь-що або будь-хто: інколи це навіть просто незнайомий предмет, що занесли додому, наприклад, велика сумка, пакет, що поставили неочікувано на звичному шляху кота. Проте — нумо розбиратися з конкретикою причин детальніше!
Глибокий аналіз причин шипіння
Це буде наше з вами невеличке детективне розслідування. Й допоможе у ньому багаторічний досвід фахівців — ветеринарів, дресувальників та інших спеціалістів. Вони точно визначили головні причини виникнення поведінки, що супроводжується шипінням:
Шипіння — це прояв інстинктивної поведінки. У дикій природі воно допомагає кішкам виживати. Та навіть за умови проживання у домі цей звичайний інстинкт все одно залишається активним.
Котячий материнський інстинкт
Коли кішка є мамою, її природні інстинкти посилюються, і вона стає особливо уважною до будь-яких загроз. Під час догляду за кошенятами вусата матуся може демонструвати різну поведінку, зокрема шипіння, яке має кілька причин:
За твариною, що стала матусею, потрібно особливо уважно доглядати. Власник може допомогти їй почуватися спокійно й комфортно. Для цього не слід брати кошенят на руки без потреби, адже чужий запах може викликати в кішки недовіру і навіть відмову від потомства. Також важливо забезпечити спокійне місце для мами та її малюків. Менше шуму й активності поруч допоможуть уникнути зайвих хвилювань. Варто пам’ятати, що малюки, що зростають, починають конкурувати з матір’ю за ресурси та увагу господаря, тому шипіння може стати частиною процесу їхньої соціалізації.
Шипіння як риса породи
Деякі породи кішок мають темперамент, через який ці звуки можуть траплятися частіше. Це пов’язано з характерними особливостями їхньої поведінки та сприйняттям навколишнього середовища.
Якщо ви вирішили завести породисту тварину, враховуйте її характер і потреби:
- дізнайтеся про обрану породу, її темперамент і звички;
- переконайтеся, що зможете забезпечити відповідний догляд і рівень активності, яких потребує тварина;
- підготуйте оселю так, щоб мінімізувати потенційні джерела стресу для кішки.
У кожної тварини — неповторний характер, проте інформація щодо особливості темпераменту певних порід завжди буде корисною!
Як правильно реагувати на шипіння
Часто власники неправильно інтерпретують таку поведінку, вважаючи, що тварина робить щось агресивне. Проте цей сигнал завжди варто розуміти як попередження. Усвідомлюючи це, рекомендується вчиняти у такий спосіб:
При тому є дещо, чого обов’язково слід уникати. По перше, не слід намагатися втримати котика силою — не робіть цього, не провокуйте стресову ситуацію! Також важливо оминати контакти з місцями тіла тварини, які можуть бути джерелом болю. Уникати потрібно й будь-яких рухів, що можуть ще більше налякати домашнього улюбленця.
Конфліктні ситуації між котами та способи розв’язання таких проблем
Якщо у вашому домі живуть кілька тварин, шипіння може бути частим явищем, особливо в перший період спільного проживання. Проте саме ви — власник хвостатих друзів — можете допомогти котам та кішкам адаптуватися один до одного. І ось як ви можете це зробити:
Розберемо приклад: у дім, де вже живе кішка, привезли молоде кошеня. Ваша доросла тварина почала шипіти, показуючи своє невдоволення. Забезпечте кожному учаснику процесу знайомства окремі місця для сну і годівлі, поступово скорочуючи дистанцію між ними. Незабаром ви побачите позитивний результат і за декілька днів або тижнів котики будуть гратися разом.
Чому улюбленці шиплять на людей
Іноді кішки починають «підвищувати тон» під час комунікації з власником. Це може бути викликано різними ситуаціями:
Якщо кішка шипить, не лайте, не показуйте тварині своє обурення, просто залиште її на деякий час наодинці. Не слід чіпати шерсть, інакше вас можуть укусити та подряпати.
А коли кішка шипить виключно на сторонніх, потрібно вчиняти так:
Існують випадки, коли слід просто заспокоїтись та допомогти улюбленцю відчути комфорт. Проте за певних умов необхідно звернутися до ветеринара.
Коли варто звернутися до лікаря
Шипіння може бути симптомом або, так би мовити, сигналом хвороби, якщо воно супроводжується іншими тривожними ознаками. Коли ваш котик шипить і при тому у його поведінці відбуваються зміни — важливо якомога скоріше записатися до ветеринара. Основними небезпечними симптомами, які супроводжуються шипінням, є такі:
Ви можете забезпечити тваринам найкращі умови: підберіть якісний корм, завжди стежте за наявністю чистої свіжої води та обов’язково приділяйте увагу котикам! Грайте з ними, адже фізична активність — запорука міцного здоров’я та гарного самопочуття.
Чи можна уникнути шипіння – задачка з зірочкою
Хоча оминати таких ситуацій повністю неможливо, існують способи мінімізувати їхню частоту:
Шипіння — це сигнал, який не варто ігнорувати. Зазвичай воно вказує на дискомфорт, страх чи потребу в захисті. Щоб зменшити частоту такої реакції, важливо розуміти свого улюбленця, створювати комфортні умови для нього та піклуватися з усім серцем.
Коли ви навчаєтеся розпізнавати «мову» кішки, ваше спілкування стає значно кращим, а взаємини — міцнішими. Бережіть своїх улюбленців і пам’ятайте: любов і розуміння творять дива!