Сьогодні багато власників котів змушені вдаватися до кастрації своїх улюбленців, оскільки статева поведінка дорослих тварин часто створює численні незручності, з якими господарі не завжди можуть впоратися. Після кастрації коти потребують особливого догляду, збалансованого харчування та уваги з боку власників.
Ми звикли називати операцію у самок стерилізацією, а в самців — кастрацією. Технічно це не зовсім правильно. Стерилізація — це перев’язування сім’яних каналів або маткових труб, в результаті якого обидва втрачають здатність до зачаття, а кастрація — це власне видалення органів (у самок видаляють яєчники й тіло матки, а у самців — яєчка). Сьогодні всі відповідальні ветеринари роблять саме кастрацію, адже її проводять не лише з метою безпечно припинити репродуктивні функції, а й для профілактики серйозних хвороб, зокрема, онкологічних.
Як змінюється життя кота після кастрації?
Перш ніж купувати новий корм для котика після кастрації, важливо проконсультуватися зі спеціалістом. Стиль життя вашого улюбленця значно зміниться, тож і харчування необхідно буде підлаштовувати під нові потреби пухнастика.
Після кастрації коти втрачають інтерес до протилежної статі, а їжа стає для них основним пріоритетом. Апетит у таких тварин значно зростає, а фізична активність знижується, як і потреба в поживних речовинах. Тож раціон, який був збалансованим для не кастрованого котика, призведе до збільшення ваги після операції. Багато власників занадто часто балують своїх котів смачненьким, неспроможні протистояти жалісливому погляду улюбленця, що може призвести до ожиріння. Воно негативно впливає на здоров'я кота, зокрема на шлунково-кишковий тракт, серцеву роботу, опорно-руховий апарат і нирки.
Особливості харчування кастрованого кота
Годування кастрованого пухнастика має свої нюанси, оскільки після операції метаболізм кота може уповільнити. Ось кілька порад:
- Давайте їжу в обмежених кількостях. Читайте рекомендації на пакуванні продукції, але адаптуйте їх до потреб вашого кота.
- Купуйте спеціалізований корм для кастрованих котів, який допомагає контролювати вагу та забезпечує організм улюбленця всіма необхідними нутрієнтами.
- Дробове харчування - це оптимальний варіант, адже так кіт менше відчуватиме голод. Котам корисно їсти малими порціями по 4-6 разів на добу.
- Краще забирати недоїдки корму, а не залишати їжу в мисці на весь день.
- Уникайте продуктів з високим вмістом кальцію, магнію та фосфору: такі елементи можуть призвести до утворення каменів у нирках. Особливо обережно потрібно давати рибу.
- Котик має завжди мати доступ до свіжої води. Якщо він харчується тільки сухим кормом, її кількість повинна бути втричі більшою за об’єм їжі. Якщо кіт п’є недостатньо, можна розмочувати корм.
- Кастровані коти часто стають пасивними, що може призвести до ожиріння. Власники повинні більше уваги приділяти спільним іграм або купувати іграшки, якими пухнастик буде бавитися самостійно, щоб стимулювати рух.
- Деякі коти можуть відмовитися від їжі на певний час після кастрації. Власники часто шкодують тварину і дають їй смаколики, що може призвести до проблем із зубами. Тому важливо підтримувати гігієну ротової порожнини.
- Періодично відвідуйте ветеринара для контролю здоровʼя і ваги вашого улюбленця.
Ці прості поради допоможуть забезпечити котику належний догляд і збалансоване харчування після операції. Не забувайте, що адаптація до нових умов може бути важким процесом, тому важливо приділяти вашому улюбленцеві максимум уваги.
Чим можна годувати кастрованого кота?
Найпопулярніші варіанти — це сухий чи вологий корм. Виробники вже давно пропонують спеціалізовані продукти для кастрованих котів, що містять необхідні мікроелементи для підтримки здоров'я тварини. Важливо звертати увагу на корми класів преміум, суперпреміум і холістик, оскільки дешеві варіанти часто містять небажані або навіть шкідливі добавки, які можуть негативно вплинути на здоров’я кота. Вологий корм також допомагає забезпечити належну гідратацію тварини. Якщо є можливість, іноді корисно комбінувати сухий і вологий корм.
Для тих, хто віддає перевагу натуральному харчуванню, ось кілька порад щодо основних продуктів:
- котам потрібен білок, тому основою раціону має бути нежирне м'ясо (курка, індичка, кролик, яловичина) без кісток і добре відварене;
- варто додавати деякі некислі овочі (морква, гарбуз, кабачки, броколі), які мають бути проварені та подрібнені;
- давайте тварні невелику кількість вуглеводів, таких як варений рис або вівсянка, але не перебільшуйте;
- акуратно додавайте до раціону невелику кількість сметани, кисломолочного сиру або кефіру, але з мінімальним вмістом жиру;
- капсульна риб'яча олія чи оливкова олія можуть бути корисними для шкіри та шерсті.
Основні завдання, що стоять перед власниками кастрованих котів і кішок, полягають у запобіганні ожирінню та розвитку сечокам'яної хвороби. Тож вкрай важливо знати, яких продуктів краще уникати. Потрібно знизити калорійність їжі та вміст солі. Делікатеси зі столу хазяїв (ковбаси, копченості, солодощі, соління й маринади, а також жирні та смажені страви) категорично не підходять навіть для котів зі звичайними потребами, а для кастрованих і поготів. Слід звести до мінімуму кількість фосфору, що міститься в рибі, кальцію, якого багато в молочних продуктах, і магнію, оскільки їх надлишок може спровокувати сечокам'яну хворобу. Помилки в харчуванні здатні призвести до серйозних захворювань, погіршення якості життя та скорочення її тривалості.
На завершення, пам’ятайте: здоров'я вашого домашнього улюбленця напряму залежить від вибору їжі для нього. Правильний та уважний підхід до годування — ключ до довгого та щасливого життя кота.