Собака — це не просто домашній улюбленець, а й вірний друг, член родини. Як відповідальні господарі, ми повинні піклуватися про їхнє здоров'я, зокрема про правильне харчування. Вибір раціону для собаки може бути складним, адже не всі продукти, що вживають люди, підходять нашим чотирилапим друзям. Щоб ваш улюбленець залишався здоровим і щасливим, важливо знати точно, чим можна його годувати, а чим — ні. У цій статті ми розглянемо продукти, які складають збалансований раціон для песиків, та ті, що становлять для них небезпеку.
Чим не можна годувати собаку
Годування собак потребує особливої уваги, адже деякі продукти здатні спричинити харчові розлади або навіть отруїти. У собак до їжі невибагливе ставлення, вони можуть зʼїсти будь-яку страву, до якої дістануться, тож не варто покладатися на вибір чотирилапого друга. Найзбалансованіше харчування забезпечить корм для собак класу преміум, суперпреміум і холістик, проте всі ми час від часу хочемо пригощати наших улюбленців ласощами. Найчастіше шкідливими продуктами власники підгодовують песиків зі столу. Дійсно, важко стриматися від частування, коли ці вічно голодні очі вдивляються в нас з-під столу.
Таке, ніби-то, невинне пригощання здається безпечним і навіть приємним способом поділитися їжею, але насправді воно може спричинити низку проблем. Людина споживає багато продуктів, які здатні викликати серйозні шлункові розлади чи алергічні реакції в чотирилапого друга, наприклад:
- Шоколад — містить теобромін, який є токсичним для собак. Навіть невелика кількість може викликати серйозні проблеми зі здоров'ям, такі як порушення серцевого ритму, судоми чи навіть смерть.
- Цукор може призвести до ожиріння та діабету. Солодощі, особливо ті, що містять ксиліт (цукрозамінник), дуже небезпечні та можуть викликати різке падіння рівня цукру в крові.
- Кістки — коли собаки розгризають трубчасті кістки, утворюються уламки з гострими краями, що легко спричиняють травми шлунково-кишкового тракту. Собакам краще давати спеціальні жувальні кістки, які можна знайти в зоомагазинах.
- Цибуля та часник — токсичні для собак, навіть у малих кількостях. Вони можуть викликати анемію.
- Авокадо — містить персин, який здатний спричиняти проблеми з диханням, серцеві хвороби та інші серйозні порушення у собак.
- Алкоголь і кофеїн — ці речовини є вкрай небезпечними для песиків. Навіть невелика кількість може викликати важкі отруєння, порушення роботи серця і центральної нервової системи.
- Солоні та пряні продукти — велика кількість солі та спецій можуть призвести до інтоксикації, зневоднення і проблем з нирками. Заборонено давати собакам чипси, закуски або інші солоні продукти.
- Гриби — деякі види можуть бути небезпечними для собак, викликаючи серйозні отруєння.
- Сире тісто — може розпухати в шлунку собаки та бродити, тому краще уникати продуктів, що містять дріжджі.
Крім того, регулярне годування зі столу формує неправильні харчові звички в собаки. Він може почати просити їжу або навіть проявляти агресію, якщо не отримає смаколиків зі столу. Постійне підгодовування може призвести до переїдання і, як наслідок, ожиріння, що загрожує різними захворюваннями, такими як діабет і серцева недостатність. Важливо встановити чіткі правила харчування і дати собаці зрозуміти, що його їжа подається окремо у спеціально відведеному місці.
Продукти, які слід давати з обережністю
Існує кілька продуктів, які можуть бути безпечними для собак в невеликій кількості, але їх слід давати з обережністю через потенційні ризики для здоровʼя або ймовірність виклику алергічних реакцій. Серед них є молоко та молочні вироби. Хоча деякі собаки можуть легко перетравлювати йогурт і сир, багато з них мають непереносимість лактози, що може призвести до проблем із ШКТ, таких як діарея чи здуття живота. Тому, перш ніж вводити таку їжу в раціон, важливо провести обережний експеримент: пригостити невеликою кількістю молока й поспостерігати за реакцією. Щоб безпечно визначити, чи добре переносить ваш собака лактозні продукти, варто звернутися за порадою до ветеринара.
Ще однією спірною групою продуктів є горіхи, зокрема мигдаль і кедр. Вони містять корисні жири та білки, але можуть бути важкими для травлення, а також становити ризик виникнення задухи через їхній розмір. Деякі види горіхів, такі як волоські або макадамія, можуть бути токсичними для собак. Тому, якщо ви вирішили запропонувати своєму улюбленцю горіхи, обовʼязково проконсультуйтеся зі спеціалістом.
Деякі крупи можуть мати корисну дію на собачий організм у помірній кількості: гречку і вівсянку можна заливати водою на ніч, а от рисом часто годувати не рекомендується, щоб уникнути запорів, аналогічно й з ячмінною кашею.
Овочі, такі як картоплю, слід теж давати дуже обережно. Сира картопля містить соланін — токсичну для собак сполуку. Важливо готувати її перед подачею та уникати додавання спецій або масла, та краще взагалі відмовитися від неї. Натомість собаку можна пригощати не кислими овочами: морквою, кабачками, гарбузом, цвітною капустою як у свіжому, так і в тушкованому вигляді.
Хліб не є корисним для собак. Він не має поживної цінності та містить багато вуглеводів. Якщо ви регулярно даєте собаці хліб, це може призвести до збільшення ваги, тож не варто взагалі вводити його в раціон свого улюбленця.
Собакам можна давати нежирне сире м'ясо: яловичину, птицю, телятину, а також субпродукти, включаючи серце, печінку, язик, вуха та хвости. Однак потрібно уникати жирних, приправлених і гострих м'ясних харчів. Не варто частувати пухнастика сосисками, ковбасами, пельменями та іншими готовими м'ясними виробами, оскільки вони містять забагато жирів, ароматизаторів, спецій і консервантів, які можуть викликати алергічні реакції у собак.
Чим краще годувати собаку
Сучасні виробники виготовляють велике різноманіття повноцінних вологих і сухих раціонів, корисних смаколиків різних видів і смаків, розроблених з урахуванням особливостей будь-яких собак. Домашня їжа, власноруч приготована, теж має відповідати певним нормам і не включати сумнівних продуктів. Без остраху можна годувати чотирилапого друга такими харчами:
- Спеціалізований корм — у ньому збалансовані всі необхідні поживні речовини, вітаміни та мікроелементи. Вибирайте корм, що відповідає віку, розміру, породі та рівню активності вашої собаки.
- М'ясо: яловичина, качка, індичка — це основні джерела білка. Готуйте м'ясо без спецій, кісток і шкіри, щоб уникнути можливих проблем зі шлунком.
- Овочі — крім описаних вище, можна давати броколі, горох, огірок.
- Фрукти: яблука (без насіння), банани, дині — смачні та корисні ласощі. Вони багаті на вітаміни, але слід давати їх в дуже помірних кількостях.
- Крупи: рис, гречка, овес — це непогані добавки до раціону, які насичують організм клітковиною. Важливо їх готувати без спецій, не варити, а замочувати на ніч.
- Риба, така як лосось чи тунець, може бути корисним доповненням до раціону. Вона містить омега-3 жирні кислоти, які сприяють здоров'ю шкіри та шерсті. Обов'язково готуйте рибу без спецій, кісток і не ніколи не годуйте песика сирою рибою.
- Яйця — ще одне джерело білка, яке можна давати собакам у вареному вигляді без спецій.
Найкращим і найбезпечнішим видом частування є спеціальні корисні смаколики: на ринку представлено безліч видів ласощів для собак, які розроблені під різні вікові групи (цуценят і дорослих) та вагові категорії (для малих, середніх і великих порід). Існують також окремі лінійки смачних добавок, спрямовані на підтримку здоров'я вашого пухнастика. Різноманітність форм дозволяє експериментувати, щоб знайти ті смаки та текстури, які сподобаються саме вашому улюбленцю.
Сушені та сиров'ялені продукти, такі як м'ясо птиці, яловичини чи риба, а також свинячі вуха і хвости дуже зручні для прогулянок, собаки обожнюють їх за ароматність і насичений смак. Сушені м'ясні рулетики, палички та стіки — це м'яка їжа в зручній формі, яку легко розжувати будь-якому собаці. Корисно інколи давати печиво, розроблене спеціально для очищення зубів від нальоту та залишків їжі. Спробуйте також сухі подушечки та стіки, що можуть містити м'ясо, овочі та злаки. Для собак з чутливим травленням ідеально підійдуть дієтичні, низькокалорійні смаколики, які мають знижену кількість білка, але збагачені вітамінами та корисними мікроелементами.
Поради щодо харчування
Інколи важко зрозуміти, чи наїдається ваш собака. Якщо тварина з'їла свою норму, але просить ще, варто відмовити в добавці. Якщо постійно бігає до миски та жадібно кидається на їжу, можливо, все ж недоїдає, тоді бажано звернутися до лікаря та розв'язати проблему. Ось кілька корисних порад, дотримання яких забезпечить вашому пухнастику здорове харчування:
- Встановіть регулярний графік годування, це допоможе уникнути переїдання та проблем з травленням. Дорослих собак рекомендується годувати двічі на день.
- На пакуванні готових збалансованих кормів вказана оптимальна денна норма відповідно до віку, розміру, породи собаки, що спрощує процес годівлі. Але, якщо ви віддаєте перевагу натуральному домашньому раціону, враховуйте, що нормальна порція їжі на день для дорослих тварин в середньому повинна становити 3-4% від ваги, а для цуценят до 6 місяців — 6% від їхньої ваги.
- Не забувайте про свіжу та чисту воду, яка завжди повинна бути доступною для вашого улюбленця.
- Якщо ви змінюєте раціон собаки, робіть це помалу, крок за кроком, щоб уникнути шлункових проблем. Рекомендується змішувати новий корм зі старим, поступово збільшуючи частку нового.
- Звертайтеся за порадою до спеціаліста, щоб підібрати оптимальне харчування для вашого улюбленця.
- Натуральні ласощі є чудовим способом нагородити собаку за хорошу поведінку, мотивувати до виконання команд, але не забувайте, що їх кількість має бути обмеженою, щоб уникнути надмірного споживання калорій.
- Спеціальні жувальні ласощі або собаче печиво можуть запобігти появі каменів і нальоту, вони очищають ротову порожнину від залишків їжі. У маленьких порід найчастіше виникають зубні проблеми, тож періодично варто перевіряти стан зубів свого домашнього улюбленця.
Правильне харчування — це запорука здоров'я та довголіття вашого чотирилапого друга. Знаючи, чим можна і чим не можна годувати собаку, ви зможете забезпечити йому якісний догляд і щасливе життя та зберегти його від небажаних ускладнень. Не забувайте про індивідуальні потреби вашого собаки та завжди консультуйтеся з ветеринаром при внесенні змін до раціону.
Ваша турбота та увага — це найкращий подарунок для домашнього улюбленця!